Zarastanie nechtov - liečiť doma, či nie?

10.04.2018

Zarastanie nechtov - liečiť doma, či nie?

Zo zarastajúcimi nechtami bojuje v dnešnej dobe stále viac ľudí. Je lepšie vyhľadať priamo odborníka alebo si dokážete s tým poradiť aj v pohodlí vášho domova?

O zarastajúcich nechtoch sme si písali už viacero článkov, v ktorých sme naznačili, že sa jedná o veľmi časté a pomerne ľahko vznikajúce ochorenie, s ktorým ale možno celkom účinne bojovať. Na jednej strane, existuje viacero domácich procedúr, ktorými môžete tento problém oddialiť alebo mu aj definitívne zamedziť. Existujú však aj štádia, kedy je už potrebné vyhľadať radu odborníka.

Domáce kúpele a oleje

V prípade, že ste si už privodili zarastajúce nechty, či už nosením úzkej a nepriedušnej obuvi alebo sa vám osudným stalo nesprávne strihanie nechtov, tak máte k dispozícii priamu liečbu, ktorú môžete vykonávať z pohodlia vášho domova.

Rozhodnúť sa môžete napríklad pre teplý kúpeľ vašich chodidiel, ku ktorému môžete pridať aj epsomskú soľ alebo lyžicu jablčného octu. Kúpeľ vám veľmi efektívne pomôže zmäkčiť nechtové lôžko a vám sa tak bude necht ľahšie upravovať. Ak váš necht ešte nie je infikovaný, môžete jeho tvar upraviť tak, že pod neho umiestnite vatový tampón alebo voskovú niť. Oddelíte tak necht od pokožky, do ktorej zarastá. Vatu však odporúčame aplikovať až po kúpeli a pravidelne ju vymieňať.

Do tretice, môžete využiť aj tzv. Tea tree olej, ktorý sa odporúča nakvapkať na vatu a priložte ju na necht. Pripevnite náplasťou alebo leukoplastom. Môžete ho tiež využiť ako prevenciu voči vzniku zápalu, keď dvíhate nechtové lôžko pomocou vaty.

Šikovné ruky pedikéra

Mohlo by sa zdať, že títo špecialisti sa starajú o krásne a zdravé nechty, ktoré tak robia ešte krajšími, avšak opak je pravdou. Rovnako tak, im záleží aj na poškodených, ako aj zarastených nechtoch, o ktoré sa vedia postarať buďto jedno rázovým zákrokom (vystrihnutie, podbrúsenie, podloženie) alebo dlhodobou starostlivosťou (špona).

Špona môže slúžiť aj ako taký malý strojček na nechty, ktorý má rovnako tak funkciu vyrovnávania. Špona teda vyrovnáva nechty, ktoré sú zatočené alebo pôsobia inak deformovane oproti svojmu štandardnému plochému tvaru.

Poznáme viacero druhov špôn, ako nalepovacie, umelohmotné, či drôtené, ktoré môžu byť zložené aj z viacerých častí. Z nich najlepšie vychádza práve posledne menovaná drôtená špona, ktorá zároveň pôsobí najpevnejším dojmom.

 

 

NDc4ZT