Zarastajúce nechty - babské rady, ktoré nie vždy pomôžu

12.03.2018

Zarastajúce nechty - babské rady, ktoré nie vždy pomôžu

Hoci sa zarastajúce nechty javia ako závažný problém, existuje pár tipov, ako ich možno vyliečiť aj z pohodlia nášho domova.

Zarastanie nechta do kožného valu sa odborne nazýva onychokryptóza. Tú spoznáte podľa intenzívneho začervenania a opuchu okolo nechtu, hnisavého ložiska a vodnatého výtoku zafarbeného krvou. V takomto stave je nutné navštíviť lekára, inak by mohlo dôjsť k rozšíreniu infekcie. Pokiaľ k nej však ešte nedošlo, máte niekoľko možností, ako sa so zarastajúcim nechtom vysporiadať.

Keď je ešte času dosť

 

Kúpeľ v teplej vode

Procedúra, ktorá sa odporúča skôr v ranných štádiach zarasteného nechtu, kedy je ešte možné vzniknutý opuch, či zčervenanie nechtu zmierniť a predísť tak hroziacemu strhávaniu nechtu. Jedná sa o namáčanie nôh v teplej vode po dobu 20 minút, do ktorej môžete prípadne primiešať aj magnéziovú soľ. Tento proces je dôležité opakovať aj niekoľkokrát denne, aby ste docielili zmäknutie zarasteného nechtu, ako aj okolitej kože. Ak by predsa len hrozilo, že by poranený necht musel ísť dole, tak takýto kúpeľ celú vec podstatne zjednoduší.

 

zarastajuce nechty kupel

 

Pasta z kurkumy

Zmiešaním polky čajovej lyžičky prášku kurkumy s trochou olivového oleja vytvoríte mazľavú hmotu. Tou si potom môžete potrieť postihnuté miesta a zakryť ich obväzom, aby pasta mohla pôsobiť aj niekoľko hodín. Totiž, zlúčenina zvaná kurkumín, ktorá sa v tejto rastline nachádza, má tzv. antiseptické účinky a pôsobí tiež protizápalovo, čím bojuje proti bolesti a urýchľuje tak hojenie.

 

ZARASTAJUCE NECHTY kurkuma

 

Citrónový zábal

Hoci sa vám môže zdať tento spôsob prinajmenšom zvláštny, no ľudia trpiaci bolesťami v dôsledku zarasteného nechtu ho môžu skutočne oceniť. Podstata spočíva v tom, že kyslosť citróna zabráni šíreniu nepríjemnej infekcii. Postup je nasledovný, kedy plátok citróna priložíte na postihnuté miesto a previažte ho obväzom. Nechajte ho takto pôsobiť celú noc a ráno si potom prst dôkladne umyte.

 

zarastajúce nechty citrón

 

Finty, keď je potom

Čistiaci obklad po odstránení nechta

Ak sa vám už podarilo necht odstrániť, následne je miesto vhodné vyčistiť a zabrániť tak vzniku ďalšieho zápalu alebo infekcie. V tomto smere, odporúčame jablčný ocot, ktorý vyniká najmä antiseptickými a protizápalovými účinkami. Navyše, jeho mierne kyslý charakter zabraňuje vzniku infekcii. Môžete ho taktiež pridať do vodného kúpeľa, prípadne čistým octom za pomoci vatového tampónu vyčistiť infikované miesto.

Vhodná prevencia na záver

Úplne najdôležitejšie je, strihať naše nechty na nohách tak, aby voľný okraj nechta vždy prečnieval náš prst. Okraj má byť rovný, nie okrúhly. Pomôcť nám tiež môže stenšenie nechtu – jeho obrúsenie zhora jemným pilníkom. Ak však ani to nezaberá, tak sa návšteve odborníka zrejme nevyhnete, pričom by ste mali počítať aj daným chirurgickým zákrokom. Nemusíte sa však ničoho báť, nakoľko budete v lokálnej anestézii. Nepôjde tým pádom už o klasické trhanie nechtu, ale len o čiastočné odstránenie nechtovej platničky, prípadne o úpravu šírky nechtu alebo úpravu tvaru a veľkosti nechtových valov prsta.

NzY5M