Poruchy nechtov

20.03.2018

Poruchy nechtov

Aj nechty majú svoje choroby, ktorých spektrum je naozaj pestré. Poďme si preto predstaviť tie najdôležitejšie!

Často krát sú ochorenia nechtov vyústením viacerých faktorov, spojených s našim životným štýlom. Či už ide o súvisiace ochorenia, a to najmä srdcovocievne, či pľúcne alebo za tým stoja fyzikálne vplyvy (tlak, trenie, tesnosť topánok), či dokonca chemické vplyvy (saponáty, chemikálie, vlhkosť). V každom z prípadov sa treba mať na pozore a nemožno situáciu príliš podceňovať.

Základné delenie vybraných ochorení nechtov

Onycholysis patrí medzi najčastejšie poruchy rastu nechtov. Onycholýza je zase odlúčenie nechtu od nechtového lôžka, ktorá môže buď to postihnúť voľný okraj nechtu alebo aj celú časť. K najčastejším príčinám tohto ochorenia patria kožné ochorenia (psoriáza, dermatitída), ako aj ochorenia štítnej žľazy, či rôzne infekcie.

 

Onycholysis

 

Dystrofie nechtov sú väčšinou čiastkovým prejavom rôznych celkových ochorení, ohraničených poškodení nervov a ciev. Výsledkom toho sú potom rozštiepené, či poprehýbané nechty.

Beauove čiary vznikajú pri krátkodobom poškodení tvorby nechta v matrixe, väčšinou ako dôsledok niektorých ochorení, ako napríklad horúčka, či rôzne infekcie a poranenia. Ide o úzku priečnu ryhu, ktorá prebieha cez celú šírku ináč neporušeného nechta.

Onychogryphosis, ktorá je známa aj pod ľudovým názvom baraní roh, je charakteristická aj zakrivením a zhrubnutím nechtu, ktorý rastie na jednej strane rýchlejšie ako na druhej, pričom aj mení farbu. Takéto ochorenie môže byť aj následkom dedičnosti.

 

Onychogryphosis

 

Koilonychia, ako osobná forma deformácie nechtov je lyžičkovité preliačenie nechtov v centrálnej časti. Vzniká zhrubnutím lôžka nechta v okrajových častiach, prípadne stenčením nechta v centre. Nechty sú v určitých miestach sploštené a inde vypuklé, hrboľaté, na koncoch sú krehké a lámu sa. Vzniká ako dôsledok nedostatočnej suplementácie (dodania v potrave) železom, ale i pri dlhodobom pôsobení chemikálií a vody, najmä u osôb, ktoré pracujú s lúhovými roztokmi, pri opakovaných traumách nechtov a u anemikov.

Hapalonychia, ktorá spôsobuje zmäknutie a lámavosť nechtov väčšinou z neznámych príčin alebo dlhodobým pôsobením zmäkčujúcich substancií. Sprievodným javom zvykne byť aj vypadávanie vlasov.

 

Hapalonychia

 

Onychophagia je ochorenie, kedy ide o osobitú formu poškodenia nechtov, spôsobenú ohlodávaním nechtov, vďaka čomu vzniká strata substancie ich voľného konca. Vyskytuje sa najmä u nervóznych ľudí.

 

Onychophagia

 

OGM4ZDQ