Plesňové ochorenie na nohách

05.04.2018

Plesňové ochorenie na nohách

Pleseň na nohách, zvaná aj mykóza, je nepríjemné ochorenie, ktoré nielen že nevyzerá pekne, ale môže nám spôsobiť aj ďalšie problémy.

Veľmi nepríjemným ochorením, ktoré môže zasiahnuť, počnúc nechtami, aj celú pokožku, je tzv. mykóza. Privodiť si ju nanešťastie môžeme veľmi jednoducho, a to doslova na každom rohu. Jednak nám mykotická nákaza hrozí v prípade, že nepreferujeme veľmi priedušnú obuv, ktorú by sme mali používať najmä pri dlhších túrach. Avšak, úplne nevinne v tom môžu byť napríklad takí diabetici, na ktorých sa toto ochorenie nalepí už len pre ich slabšiu imunitu.

Nechty, aj celé telo

V zásade poznáme dva druhy mykózy chodidiel, a to tinea pedis (pleseň) a onychomykóza (pleseň nechtov). Pôvodcom oboch druhov chorôb sú dermatofyty (huby, parazitujúce na koži).

Okrem spomínanej nepriedušnej obuvi, či hrozby spojenej s diabetickým ochorením, si nás môže táto záludná infekcia počkať doslova na ,,každom rohu“. Rovnako, ako každé iné infekčné ochorenie, sa aj mykóza prenáša dotykom, či jednoduchým kontaktom v mieste nákazy. Najčastejšie sa s ňou môžeme stretnúť v saunách, či pri bazénoch, alebo dokonca aj na návšteve, keď si náhodou požičiame papuče od už infikovanej osoby.

Ako môžeme mykóze nechtov predísť?

V prípade, že patríte k ľudom, ktorým sa nadmerne potia nohy, tak by ste sa zaiste mali vyhnúť nepriedušným alebo málo priedušným topánkam. Rovnako tak by ste mali dbať o to, aby ste si vaše chodidlá aj viac krát denne umyli/vyčistili (minimálne navlhčeným obrúskom pretrieť nohy alebo medziprstie), nohy nechať vyschnúť, spotené ponožky vymeniť za suché a ak sa dá, tak vymeniť aj obuv.

Diabetici by sa tiež mali mať na pozore a denne si kontrolovať svoje prsty, rovnako tak v oblasti medziprstia (najmä medzi 4. prstom a malíčkom, resp. medzi 3. a 4. prstom), aby tak vedeli ihneď spozorovať zmenu kože, či neobsahuje aj malé trhlinky, alebo dokonca či nie je koža prasknutá. Rovnako dôležitá je aj každodenná hygiena našich nôh, pri ktorej by sme nemali zabudnúť používať aj mydlo a na konci si nohy riadne prepláchnuť. Pre ľudí s potiacimi sa nohami, či diabetikov sa odporúča tzv. kyslý oplach chodidiel - 1 liter čistej vody + polievková lyžica octu.

V prípade, že už mykózu máme

V prípade, že už touto nákazou trpíme alebo máme minimálne to podozrenie, tak by sme sa mali zaiste vyhnúť verejným kúpaliskám, či saunám, ako aj začať si nosiť na všetky návštevy svoje vlastné prezuvky, či topánky. Treba si totiž uvedomiť, že mykotické ochorenie je veľmi ľahko a rýchlo sa šíriacou nákazou, ktorú by sme mohli tak jednoducho preniesť aj na našich blízkych, či priateľov.

Ďalším dôležitým krokom pre nás je, aby sme urýchlene vyhľadali pomoc lekára, ktorý ako jediný môže túto chorobu dôkladne odstrániť. Lekár buďto predpíše lokálnu liečbu (maste, roztoky) alebo navrhne celkovú liečbu pomocou liekov (antimykotiká). Na strane druhej, pravidelné služby pedikéra, nám môžu byť nápomocné v tom, aby sme mykózu vôbec nedostali alebo sa minimálne proti nej riadne obrnili.

Avšak, ani po dôkladnej liečbe mykózy a užití všetkých potrebných liekov, sme ešte ani zďaleka nad touto nákazou nevyhrali. Tretím a posledným krokom k nášmu uzdraveniu je, aby sa vykonala celková dekontaminácia (očistenie) našej domácnosti, vrátane kobercov, podláh, postelí, ako aj našej vane, či sprchového kúta. Rovnako tak, by sme mali vyčistiť alebo pokiaľ sa dá, tak aj vymeniť všetky naše pôvodné ponožky, či topánky, ktoré prišli s mykózou do kontaktu. Použiť k tomu môžeme špeciálny antimykotický prípravok (napr. Incidin sprej), pričom tento sprej sa odporúča používať aj na pravidelné čistenie našej obuvi, či dostupných zariadení, aby sme si tak vytvorili voči mykóze aj náležitú prevenciu.

 

YTc2YThhN