Nechty na nohách sa nestrhávajú, ale liečia

30.03.2018

Nechty na nohách sa nestrhávajú, ale liečia

Obávate sa aj vy strhnutia nechtu na nohách? Chirurgické metódy už postúpili a liečba môže byť maximálne príjemná.

Viaceré choroby spojené s našimi nechtami, ktoré postihujú najčastejšie naše chodidlá, mali v minulosti iba jedného menovateľa, ktorým bola definitíva zvaná strhnutie nechtu. Či už išlo o mykotickú nákazu alebo rôzne poruchy nechtov, ktoré mohli vyustiť až do ich zarastania, tak najčastejšie bolo jediným riešením ich chirurgické strhnutie. Zákrok, ktorý bol nielen bolestivý, ale aj esteticky nepríjemný, dnes nahradili už oveľa humánnejšie a príjemnejšie metódy.

Krémy na mykózu

Veľmi nepríjemným ochorením, ktoré môže zasiahnuť, počnúc nechtami, aj celú pokožku, je tzv. mykóza. Privodiť si ju nanešťastie môžeme veľmi jednoducho, a to doslova na každom rohu. Jednak nám mykotická nákaza hrozí v prípade, že nepreferujeme veľmi priedušnú obuv, ktorú by sme mali používať najmä pri dlhších túrach. Avšak, úplne nevinne v tom môžu byť napríklad takí diabetici, na ktorých sa toto ochorenie nalepí už len pre ich slabšiu imunitu.

Našťastie, aj v tomto prípade, už poznajú lekári viacere prevenčné metódy, ktoré tak zabránia tomu, aby to celé zašlo až k nepríjemnému strhnutiu nechtu.  Na mysli máme rôzne maste a krémy, ktoré pôsobia antibakteriálne a zabraňujú tak rozširovaniu infekcie. Krémy sa najčastejšie aplikujú 2 až 3 krát denne v tenkej vrstve na postihnuté miesta. Pred použitím je potrebné, aby sme dané miesto dôkladne umyli a poriadne vysušili. Zvyčajná dĺžka liečby je v tomto prípade 2 až 4 týždne. Avšak, aby sme predišli recidíve, teda vráteniu plesne, je potrebné pokračovať v liečbe ešte minimálne 2 týždne po vymiznutí príznakov.

So zarastajúcim nechtom si poradí zase laser

Ďalším nepríjemným problémom, týkajúcim sa našich nechtov, je ich zarastanie (zarastanie nechtov), ktorých vznik si môžeme najčastejšie spôsobiť napríklad aj obyčajným, avšak neopatrným strihaním. Pravidlo káže, že nechty by sa mali strihať vždy dorovna alebo v prípade tých na rukách, použiť radšej pedikérske klieštiky.

V prípade, že sa nám ani tento neduch nepodarí zastaviť včas, tak sme opäť nútení navštíviť odborníkov z chirurgie, ktorí nám však našťastie ponúkajú už v súčasnosti viacero celkom príjemných riešení. Jedným z nich je napríklad liečba laserom. Zákrok sa realizuje v lokálnej anestézii, čo znamená, že do palca sa vpichne znecitlivejúci prípravok. Ošetrenie má ďalej niekoľko fáz: začína sa odstrihnutím zarastajúcich častí nechta, potom nasleduje laser, ktorý má za úlohu zmenšiť a deštruovať nechtové lôžko. Vypálime ním tak bočné okraje, ktoré sa zatáčajú k nechtu. Napokon, skalpelom odstránime časť kože z nechtových valov, ktoré sa tak dostanú pod úroveň nechta. Tým všetkým znížime šance, že necht začne opäť zarastať. 

Výhody laserovej liečby spočívajú hlavne v tom, že miesto počas procesu nekrváca. Miernejšie sú aj opuchy okolitých tkanív a bolesti. Miesto sa rýchlejšie hojí, čomu môžete dopomôcť kúpeľmi v repíkovom odvare a natieraním antibiotickou masťou.

YzI4MGRkMD