Deformované nechty

23.03.2018

Deformované nechty

Máte aj vy problémy s deformáciou vašich nechtov? Príčiny vzniku môžu byť naozaj rôzneho charakteru!

Nechty sú veľakrát ukazovateľom stavu nášho organizmu, ako aj jeho látkovej výmeny. Prípadne, môžu veľmi dobre ukázať na nedostatok niektorej látky v našom tele. Prejavovať sa to potom môže napríklad zmenou farby, ale aj tvaru, teda deformáciou nechtu. V neposlednom rade, môže ísť aj o vonkajšie poranenie, ktoré si môžeme spôsobiť v zlomku sekundy. Vo väčšine prípadov, môže ísť len o kozmetické komplikácie, či problémy, avšak, pokojne sa to môže pretaviť aj do vážnejších ochorení, postihujúcich celú pokožku.

Príčinou môže byť aj chýbajúce železo

Pri nedostatku železa môžu byť naše nechty lyžičkového tvaru, kedy sú akoby v strede premačknuté dospodu alebo majú vyvýšené okraje. Takéto nechty majú potom aj väčšiu lámavosť. Okrem toho môžu byť lyžičkovité nechty aj príznakom tyreotoxikózy, čiže zvýšená funkcia štítnej žľazy, ktorá tak produkuje viac hormónov, ako je potrebné.

Na strane druhej, môže za vznikom deformovaných nechtov stáť aj najčastejšie kožné ochorenie, ktorým je lupienka. Vtedy sa okolo nechtu alebo pod jeho lôžkom môže objaviť žltá škvrna. Necht môže byť tak deformovaný, matný, niekedy až hnedý, pričom sa objavujú na ňom aj drobné jamky. V tomto prípade treba určite vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

Aj vaše nechty môžu byť choré

Naše nechty môžu poškodzovať aj rôzne plesňové ochorenia, kedy dochádza k ich sfarbeniu do žlta, ohýbaniu a iným deformáciam tvaru a zmeny farby. Veľmi frekventovaným ochorením môže byť aj taká onycholýza, kedy ide o odlúčenie nechtu od nechtového lôžka, ktoré môže byť čiastočné alebo aj úplne. Napokon,  k deformácii nechtov môžeme zaradiť aj dystrofiu, ktorá je známa rozštiepením, či prehýbaním nechtov, pričom sa prejavuje ako sprievodný symptóm pri ochorení ciev a nervov.

Existujú však aj vrodené poruchy nechtov. Sem sa zaraďuje napríklad anochia, čo je chýbanie nechta, a to, buď na jednom alebo viacerých prstoch. Túto disfunkciu môžeme získať, okrem genetických predispozícii, napríklad aj pri nešťastnom úraze alebo vplyvom nevhodnej obuvi.

 

YzgyO