Ako strihať nechty na nohách?

12.03.2018

Ako strihať nechty na nohách?

Všetko o tom, ako si správne strihať nechty, aby sme sa tak vyhli zbytočným nepríjemnostiam, či ochoreniam nechtov.

Tento nepatrný a veľakrát podceňovaný proces nás ľudí, nám môže spôsobiť naozaj vážne problémy s nechtami, ktorý môže aj mať dlhodobé následky. Poďme si preto vysvetliť, ako by sme si mali správne a najmä bezpečne zastrihávať naše nechty.

Tri kroky k správnemu strihaniu nechtov

  1. Snažte sa vaše nechty zastrihávať vždy maximálne dorovna, aby vám tak neostali zraniteľné končeky. Toto platí skôr pri strihaní nechtov na nohách.
  2. Rovnako tak, nestrihajte nechty ani príliš do hĺbky, lebo by sa vám tak mohlo zapáliť nechtové lôžko.
  3. Neodporúča sa tiež nosiť ani príliš dlhé nechty, ktoré by sa mohli v topánke nepríjemne ohnúť alebo prasknúť v ich strednej časti, čo by zase vytvorilo na povrchu nechtu neželanú bublinu. Asi najkritickejším spôsobom by mohlo byť prasknutie nechtu po bokoch, ktoré by mohlo priniesť dodatočne pri vyrastaní nového nechtu aj nepríjemné bolesti.

Veľmi dôležitá je aj hygiena

Obtiažnejšia situácia by mohla nastať, pokiaľ by sme si chceli strihať nechty do rovna na našich nohách, ktoré sú často krát pri kontakte predsa len citlivejšie. V takom prípade, sa odporúča použiť špeciálne nožničky s jemne zahnutým hrotom, ktorý umožňuje rovný strih. Na strane druhej, pokiaľ by sme si chceli strihať nechty na rukách, kde už rovný strih nie je úplne ideálny, tak si musíme dávať pozor najmä na to, aby sme si nezastrihli kožu okolo nechtov, čím by sem ju mohli do značnej miery poraniť.

Na pozore by sme sa však mali mať aj v prípade, pokiaľ v našej domácnosti zdieľame viacerí jedny nožničky. Odporúča sa preto, aby sme si pred každým použitím tento nástroj dôkladne vyčistili a vydezinfikovali, aby sme tak zabránili šíreniu nepríjemnej infekcie, obzvlášť v prípadoch, kedy zápasime aj s plesňou na nohách.

 

strihanie nechtov na nohách

Zo zarastajúcimi nechtami radšej za pedikérom

Veľmi nepríjemným dôsledkom, spôsobeným práve nesprávnym strihaním nechtov, môžu byť zarastajúce nechty, ktoré nám môžu spôsobiť z dlhodobého hľadiska naozaj vážne problémy. Situácia môže nastať najmä vtedy, ak sa necht nezastrihne rovno, alebo sa rozsekne, čím môže rásť v naklonenom smere priamo do kože. Následne to môže spôsobiť, že nám celý prst zčervená alebo aj opuchne a celé miesto sa stane značne bolestivé.

Pokiaľ to zájde už takto ďaleko, tak by sme sa určite nemali stavať do úlohy samo liečiteľov, čím by sme si mohli vzniknutý problém ešte viacej prehĺbiť, ale odporúča sa vyhľadať radšej služby pedikéra alebo v konečnom dôsledku aj lekára, ktorí môžu celú vec riešiť svojimi odbornými praktikami. V opačnom prípade, by sa nám mohlo stať, že si do predmetnej ordinácie prídeme už rovno po odstránenie celého nechtu.

NTI2MW