Dámska a panská manikúra
Pre koho je určená manikúra?
Manikúra je určené tak ako ženám aj mužom. Zásadný rozdiel medzi manikúrou pre ženy a mužov spočíva vo finalizácii a dekorovaní nechtu.
Samotný základ manikúry je zjednodušene povedané rovnaký. Treba sa starať o tvar nechtu, nezanedbávať pokožku ruky a samozrejme dbať na hygienu a estetický vzhľad.
Ak dodržiavate tieto základné pravidlá Vaše ruky sa Vám odvďačia a Vaše ruky nebudú pôsobiť odpudzujúco.
Manikúra a najčastejšie choroby nechtov
História ošetrovania pokožky na rukách, či tvarovanie nechtov siahajú až do ďalekého praveku, kedy boli tieto procedúry skôr nevyhnutnosťou, ako estetickou záležitosťou. Na pekné ruky si však potrpeli napríklad už takí Egypťania, ktorí si farbili svoje nechty a pokožku tzv. hennou (vtedajšie farbivo). Avšak, manikúra ako taká zažila svoj skutočný rozmach až na francúzskom kráľovskom dvore v 18. storočí. Následne, na prelome 19. a 20. Storočia sa už do obchodov dostávali prvé sady na úpravu nechtov, až bol v roku 1917 vyrobený prvý lak ružovej farby.
Význam manikúry
Ruky a nechty sú vizitkou každého jedného človeka, ktorý je rozhodnutý sa starať o svoje telo naozaj príkladným spôsobom. Zároveň, ruky dokážu o nás samotných naozaj veľa prezradiť, podávame si ich navzájom, keď sa spolu zdravíme alebo chceme na niečo dôležité upozorniť. Preto by malo byť v našom najvyššom záujme, aby boli naše ruky vždy upravené a zdravé. V tomto smere, vystupuje manikúra ako veľmi silným pomocník pre všetkých, ktorým ich ruky nie sú ľahostajné.
Mnohí by sa mohli nazdávať, že manikúra je skôr estetickou záležitosťou, určenou tak akurát pár výnimočným, ktorí to potrebujú ako doplnok k svojmu dokonalému životu, avšak nie je to úplne tak. Je pravdou, že farebná úprava a zdobenie nechtov je skôr záležitosťou vyberaného štýlu alebo jedinečnosti každej ženy, k tomu však manikúra pridáva navyše ešte masáže rúk, zábaly, aplikáciu rôznych krémov a olejov, pričom v poslednej dobe takýmto procedúram čoraz viac inklinujú aj muži.
Starostlivosť o poškodené nechty
V súčasnosti, kedy používame veľké množstvo rôznych saponátov a čističov, o ktorých obsahu vieme len máličko, tak môžu byť naše ruky, ale aj nechty vo veľkom ohrození. Na svedomí to majú najmä prostriedky, ktoré sa všade pýšia svojim vysoko odmasťujúcim účinkom, ktorý však spôsobuje aj presušenie a následne lámanie našich nechtov. Preto sa odporúča pri domácich prácach, používať radšej gumené rukavice.
Ďalším ohrozením pre naše nechty môžu byť ojedinelé alebo aj viacpočetné škvrny, ku ktorým sa viažu aj rôzne povery - cez predpoveď blížiacej sa choroby, ale aj šťastí, či svadbe. Lekári vidia zase problém v nedostatku vitamínu D, či nadmernom ukladaní soli. Pravda je však, ako vždy, niekde uprostred. Biele škvrny vznikajú totiž ako následok mierneho poranenia nechtovej platničky, spôsobeného úderom alebo aj neopatrnou manikúrou. V dôsledku toho porušenia vnikajú do tenkej vrchnej vrstvičky nechta malé bublinky vzduchu, ktoré sa neskôr menia na biele škvrny.
Ak nastanú situácie, kedy sa nám podarí naše prsty aj niekde privrieť alebo si po nich aj nešťastne buchnúť, tak nám hrozí nepríjemné zhrubnutie nechtovej platničky, čo v konečnom dôsledku vedie až k opadnutiu nechtu. V horších prípadoch, sa môže narušiť aj samotná zárodočná vrstva (matrix germinatíva) a nový necht nám tak môže začať rásť nakrivo, či s identickými poškodeniami.
Pri strate nechtu dochádza k obnaženiu nechtového lôžka, ktoré je tak prekryté len nedokonalým mäkkým lôžkovým nechtom, s ktorým dotyk je veľmi citlivý a bolestivý. Obdobie, po ktoré nám rastie nová nechtová platnička, môže byť 4 až 5 mesiacov.
K menej závažným poškodeniam nechtov patrí nechcené zafarbenie, ku ktorému môže dôjsť pri čistení vybranej zeleniny alebo ovocia (hnedá farba), pričom svoje o tom vedia aj fajčiari, ktorých prsty a nechty sa farbia zase do žltej farby. Osvedčeným receptom proti týmto nežiaducim sfarbeniam môžeme použiť citrónovú šťavu, rozriedený ocot alebo tzv. mokrú manikúru.
K mokrej manikúre budeme potrebovať:
- manikúrovú misku
- antibakteriálne bieliace mydlo Sanide
- pár kvapiek peroxidu vodíka
Postup:
do manikúrovej misky nalejeme vlažnú vodu a pridáme antibakteriálne bieliace mydlo Sanide, (môžeme pridať aj pár kvapiek peroxidu vodíka). V kúpeli necháme zafarbenú ruku s nechtami cca 3. minúty. Po kúpeli obrúsime hnedú zrohovatenú vrstvu bielou hubkou, alebo penovým pilníkom.
Ochorenia nechtov
Častokrát sú ochorenia nechtov vyústením viacerých faktorov, spojených s našim životným štýlom. Či už ide o súvisiace ochorenia, a to najmä srdcovocievne, či pľúcne alebo za tým stoja fyzikálne vplyvy (tlak, trenie, tesnosť topánok), či dokonca chemické vplyvy (saponáty, chemikálie, vlhkosť). V každom z prípadov sa treba mať na pozore a nemožno situáciu príliš podceňovať.
Základné delenie vybraných ochorení nechtov
Onycholysis patrí medzi najčastejšie poruchy rastu nechtov.
Onycholýza je zase odlúčenie nechtu od nechtového lôžka, ktorá môže buď to postihnúť voľný okraj nechtu alebo aj celú časť. K najčastejším príčinám tohto ochorenia patria kožné ochorenia (psoriáza, dermatitída), ako aj ochorenia štítnej žľazy, či rôzne infekcie.
Dystrofie nechtov sú väčšinou čiastkovým prejavom rôznych celkových ochorení, ohraničených poškodení nervov a ciev. Výsledkom toho sú potom rozštiepené, či poprehýbané nechty.
Beauove čiary vznikajú pri krátkodobom poškodení tvorby nechta v matrixe, väčšinou ako dôsledok niektorých ochorení, ako napríklad horúčka, či rôzne infekcie a poranenia. Ide o úzku priečnu ryhu, ktorá prebieha cez celú šírku ináč neporušeného nechta.
Onychogryphosis, ktorá je známa aj pod ľudovým názvom baraní roh, je charakteristická aj zakrivením a zhrubnutím nechtu, ktorý rastie na jednej strane rýchlejšie ako na druhej, pričom aj mení farbu. Takéto ochorenie môže byť aj následkom dedičnosti.
Koilonychia, ako osobná forma deformácie nechtov je lyžičkovité preliačenie nechtov v centrálnej časti. Vzniká zhrubnutím lôžka nechta v okrajových častiach, prípadne stenčením nechta v centre. Nechty sú v určitých miestach sploštené a inde vypuklé, hrboľaté, na koncoch sú krehké a lámu sa. Vzniká ako dôsledok nedostatočnej suplementácie (dodania v potrave) železom, ale i pri dlhodobom pôsobení chemikálií a vody, najmä u osôb, ktoré pracujú s lúhovými roztokmi, pri opakovaných traumách nechtov a u anemikov.
Hapalonychia, ktorá spôsobuje zmäknutie a lámavosť nechtov väčšinou z neznámych príčin alebo dlhodobým pôsobením zmäkčujúcich substancií. Sprievodným javom zvykne byť aj vypadávanie vlasov.
Onychophagia je ochorenie, kedy ide o osobitú formu poškodenia nechtov, spôsobenú ohlodávaním nechtov, vďaka čomu vzniká strata substancie ich voľného konca. Vyskytuje sa najmä u nervóznych ľudí.